• 75%
  • 100%
  • 125%
  • 155%

Tiesnešu kvalifikācijas kolēģija gūst pieredzi Portugālē

Tiesnešu kvalifikācijas kolēģijas priekšsēdētājs Māris Vīgants, locekļi Silva Reinholde, Marianna Terjuhana, Ināra Zariņa, Kristīne Zdanovska, Rudīte Vīduša un Tieslietu padomes sekretariāta konsultante Irīna Čaša decembrī pieredzes apmaiņas vizītē Portugālē apmeklēja Juridisko profesiju (tiesnešu un prokuroru) apmācības centru un Augstāko Tieslietu padomi. Tiekoties ar šo institūciju vadošajām amatpersonām, gūta informācija par Portugāles pieredzi tiesnešu amata kandidātu atlasē, eksāmeniem, par jauno tiesnešu apmācību, tiesnešu tālākizglītības sistēmu, tiesnešu karjeras virzību un tiesnešu profesionālās darbības novērtēšanu.

Portugālē tiesnešu profesionālā darbība reizi četros gados tiek vērtēta tikai pirmās instances tiesnešiem, apelācijas instances tiesnešiem – izņēmuma gadījumos, bet Augstākās tiesas tiesnešu profesionālās darbības novērtēšana netiek veikta.

Profesionālās darbības pamatvērtējums ir pozitīvs vai negatīvs, taču pozitīvā vērtējuma skalā ir četri vērtējumi – izcili, teicami, labi un apmierinoši. Lai veidotu tiesneša karjeru un pretendētu uz Augstākās tiesas vai apelācijas instances tiesneša amatu, kandidātam iepriekšējās divās novērtēšanās ir jāsaņem pozitīvs vērtējums izcili vai teicami līmenī.

Ja saņemts pozitīvs vērtējums apmierinoši, tiek doti ieteikumi profesionālās darbības pilnveidei. Ja saņemts negatīvs vērtējums, tiesnesim amats jāatstāj, netiek dots laiks darbības uzlabošanai.

Novērtēšanas procesā iesaistīti 20 inspektori, kas ir apelācijas instances tiesneši, ko uz četriem gadiem inspektoru amatā iecēlusi Augstākā Tieslietu padome un kuri šajā laikā nepilda tiesneša amata pienākumus.

Inspektors izvērtē ziņas par tiesneša darbu, statistiku, nolēmumu stabilitāti, darba organizēšanas prasmēm, citu tiesas priekšsēdētāja informāciju, kā arī, apataujājot advokātus un prokurorus, iegūst informāciju par tiesneša izturēšanos tiesu procesos. Visu iegūto informāciju inspektors apkopo atzinumā, ko uzrāda pašam tiesnesim. Pēc tam novērtēšanas dokumenti tiek iesniegti Augstākās Tieslietu padomes komisijai, kura sniedz attiecīgu vērtējumu tiesneša profesionālajai darbībai. Tiesnesis tiesīgs komisijas vērtējumu (gan negatīvu, gan pozitīvu) pārsūdzēt Augstākajā Tieslietu padomē, pēc tam arī Augstākajā tiesā.

Tiesnešu kvalifikācijas klolēģijas locekļi atzīst, ka Portugāles pieredze varētu būt noderīga Latvijā, izstrādājot jaunos tiesneša amata kandidātu atlases kritērijus, kā arī kvalifikācijas eksāmena saturu un norisi.