"Mediācija ir jauns, gadu gaitā uzkrāts zināšanu kopums domstarpību risināšanai, un sabiedrībai ir jāuzzina, ka tāda efektīva metode pastāv," sacīja Augstākās tiesas tiesnese Zane Pētersone, kopā ar Tieslietu ministrijas, Sertificētu mediatoru padomes un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pārstāvjiem 11.janvārī informējot medijus par pilotprojektu “Bezmaksas mediācija ģimenes strīdos”.

Tieslietu ministrijas sadarbībā ar Sertificētu mediatoru padomi uzsāktā pilotprojekta ietvaros ģimenes strīdos, kas skar arī bērnu intereses, pāriem būs iespējams apmeklēt piecas bezmaksas sertificētu mediatoru sesijas. Pilotprojektā 2017.gadā plānots iesaistīt 300 pārus, lai vecāki varētu atrisināt jau tiesā uzsāktos, kā arī līdz tiesai vēl nenonākušos ģimenes strīdus un domstarpības. 

Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece tiesu jautājumos Irēna Kucina uzsvēra – ja arī neizdodas saglabāt laulību, ar mediācijas palīdzību var vismaz risināt domstarpības veidā, kas ļauj saglabāt cieņas pilnas attiecības starp bērna vecākiem, un nodrošināt turpmāku spēju savstarpēji komunicēt, lai kopīgi vienotos par dažādiem jautājumiem, kas saistīti ar bērna ikdienas aprūpi, audzināšanu un izglītošanu.

Savukārt Zane Pētersone no savas tiesneses prakses minēja gadījumus, kad puses izmantoja mediāciju, un, lai arī vienošanās nebija panākta, tālākā tiesāšanās bija ātrāka, konstruktīvāka, mazāk emocionāla, un puses nolēmumu nepārsūdzēja. Tiesnese atgādināja, ka ģimenes lietas visbiežāk sevī ietver gadu gaitā sakrājušos aizvainojumus, ko tiesa atrisināt nevar, jo tie nav juridiski jautājumi. Attiecību konfliktu risināšanai noderīgākas citas metodes. Tiesnese salīdzinājumam kā piemēru minēja traipu tīrīšanu – visi ir pieraduši, ka to dara ar ziepēm, taču izrādās, ka efektīvāk ir dažādiem traipiem izmantot dažādus tīrīšanas līdzekļus, ar ko process būs kvalitatīvāks un efektīvāks. Tā arī mediācija ir modernāks un efektīvāks līdzeklis strīdu risināšanai nekā tiesāšanās, un svarīgi, lai iespējami vairāk sabiedrībā to zinātu.

Zane Pētersone arī atgādināja, ka ne tikai ģimenes strīdos, bet jebkurā civilstrīdā ir izmantojama un tiek izmantota mediācija. Taču konkrētais pilotprojekts akcentē ģimenes strīdus.

Sertificētu mediatoru bezmaksas konsultācijas jau no 2016. gada ir pieejamas vairākās tiesās: Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas un Vidzemes priekšpilsētas tiesā, Rīgas rajona tiesā Jūrmalā un Siguldā, Jelgavas rajona tiesā, Valmieras rajona tiesā un Aizkraukles rajona tiesā, kopš 16.janvāra arī Rīgas apgabaltiesā. Bet sertificēta mediatora pakalpojumus var saņemt ikvienas tiesas lietas dalībnieks.

Lai izvērtētu personas iespējas saņemt pakalpojumu, jāvēršas pie sertificēta mediatora vai Sertificētu mediatoru padomē. Tiesā uzsākta strīda gadījumā informāciju var jautāt tiesā.

Infografika “Bezmaksas mediācija ģimenes strīdos”

 

Informāciju sagatavoja

Augstākās tiesas Komunikācijas nodaļas vadītāja Rasma Zvejniece

E-pasts: rasma.zvejniece@at.gov.lv, tālrunis: 67020396, 28652211