Latvija ir tiesiska valsts – par to nav šaubu, taču tiesiskuma līmeni ir jāuzlabo, un tas jādara katram savas kompetences jomā – noslēdzot Augstākās tiesas rīkoto diskusiju “Kopā celt tiesiskumu” sarunu festivālā LAMPA, sacīja Valsts prezidents Egils Levits, Latvijas tiesiskuma līmeni novērtējot ar 6 ballēm no 10.

Augstākās tiesas priekšsēdētājs Aigars Strupišs uzsver – tieskumu nevar nodrošināt tikai tiesas, kas ir pēdējais posms tiesiskuma ķēdē, bet tikai visi valsts varas atzari – likumdvējs, izpildvara un tiesu vara – kopā, katrs godprātīgi izpildot savu funkciju. Tādēļ Augstākā tiesa rīkoja šo diskusiju, uz to aicinot Valsts prezidentu un visu varas atzaru augstākās amatpersonas, lai vienotos, ka tieskuma stiprināšana ir valsts prioritāte. Turklāt prioritāte Nr.1, nevis viena no divdesmit prioritātēm – norāda Augstākās tiesas priekšsēdētājs, uzsverot, ka tas realizēsies tikai tad, ja tiesiskums tiks izprasts kā valsts pastāvēšanas pamats. Tas atkarīgs no katra cilvēka, no katras amatpersonas, taču toni šai nostājai nosaka augstākās amatpersonas.

Diskusijā “Kopā celt tiesiskumu”, kas bija viens no centrālajiem festivāla LAMPA notikumiem, piedalījās Valsts prezidents Egils Levits, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, Saeimas priekšsēdētājas biedre Inese Lībiņa-Egnere, Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele un Augstākās tiesas priekšsēdētājs Aigars Strupišs.

Amatpersonas vienojās arī par to, ka svarīgs nosacījums tiesiskuma stiprināšanā ir gan katra atbildība par savu kompetences jomu, gan sadarbība un dialogs. Aizsākums šādam augsta līmeņa dialogam bija Valsts prezidenta sasauktā valsts konstitucionālo orgānu vadītāju apsriede šīgada sākumā, lai vienotos par valsts darbības principiem ārkārtējās situācijas apstākļos, neformāls dialogs bija arī šī Augstākās tiesas diskusija, kas nepšaubāmi sekmēs arī turpmāku sadarbību.

Diskusijas “Kopā celt tiesikumu ierakstu skatiet šeit: https://www.facebook.com/FestivalsLampa/videos/2753714551532511/?extid=ytw42VF49HYDR6nO

 

Informāciju sagatavoja

Augstākās tiesas Komunikācijas nodaļas vadītāja Rasma Zvejniece

E-pasts: rasma.zvejniece@at.gov.lv, tālrunis: 67020396, 28652211

Foto: Augstākā tiesa un Valsts prezidenta kanceleja