Tieslietu padome 27.janvāra sēdē vienbalsīgi atbalstīja Saeimas Juridiskā biroja vadītāja Gunāra Kusiņa kandidatūru Satversmes tiesas tiesneša amatam.

Kusiņš norādīja, ka pieņēmis piedāvājumu kandidēt, jo domā, ka viņa zināšanas un pieredze, kas uzkrāta, 23 gadus vadot Saeimas Juridisko biroju, kā arī Latvijas Universitātē lasot lekcijas konstitucionālajās tiesībās, varētu būt noderīgas Satversmes tiesas darbam. Viņaprāt Satversmes tiesas darba metodoloģija maz atšķiras no Saeimas Juridiskā biroja darba metodoloģijas – gan vieni, gan otri pārbauda iesniegto likumprojektu atbilstību Satversmei.

Tāpat nevajadzētu būt bažām par iespējamu interešu konfliktu, ja kā Satversmes tiesas tiesnesim viņam jānostājas „otrā pusē” un jāvērtē Saeimas pieņemto likumu atbilstība Satversmei. „Šinī gadījumā ir tikai viena puse, tas ir, Satversme,” norādīja Kusiņš, uzsverot, ka Juridiskais birojs Saeimu Satversmes tiesā pārstāvējis tikai tad, ja biroja juristiem nav bijuši iebildumi pret Saeimas pieņemto likumu. Kandidāts norādīja arī uz piemēriem, kad Saeimas deputāti kļuvuši par Satversmes tiesas tiesnešiem – Endziņš, Apsītis, Čepāne. „Galvenais ir objektīva un neatkarīga cilvēka pārliecība, nevis tas, kur cilvēks pirms tam strādājis,” sacīja Kusiņš.

Jauns Satversmes tiesas tiesnesis vajadzīgs, jo 2014.gada 5.februārī pilnvaras beidzas Satversmes tiesas priekšsēdētājam Gunāram Kūtrim, ko Saeima amatā apstiprināja 2004.gadā pēc desmit Saeimas deputātu priekšlikuma.

Gunāra Kusiņa kandidatūru izvirzīja 12 Saeimas deputāti, jo Satversmes tiesas likums paredz, ka nākamo kandidātu izvirza tā pati institūcija, kas bija izvirzījusi iepriekšējo.  Satversmes tiesas tiesnešus apstiprina Saeima, uzklausot Tieslietu padomes viedokli.

 

Informāciju sagatavoja

Augstākās tiesas Komunikācijas nodaļas vadītāja Rasma Zvejniece

E-pasts: rasma.zvejniece@at.gov.lv, tālrunis: 67020396, 28652211